prezentace eshop   titulní strana    kontakty
 

Provozovatel serveru:
Josef Raiskub
Okružní 260, Vracov
Vyhledávání:                     rozšířené vyhledávání

Novinky

Nižší DPH na pivo má kompenzovat zavedení EET. Jednání ale skončilo fraškou

22.09.2016


Mnozí restauratéři se už radovali. Ve středu totiž ministr zemědělství Marian Jurečka oznámil, že DPH u čepovaného piva klesne z 21 % na 15 %. Ale ministr financí Andrej Babiš i předseda vlády Bohuslav Sobotka to popřeli.


Levnější pivo? Zatím ne


Jenže za Jurečku se postavil jeho stranický kolega z KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek, který tvrdil, že se koalice na snížení dohodla. Právě od něj se Jurečka dozvěděl, že minulý týden šéfové koalice o DPH na pivo jednali.


Přestože Bělobrádek původně informaci potvrdil, později změnil názor. Na svém Twitteru se omluvil za špatné informace.


Snížení pomůže jen plátcům DPH.


Koalice minulý týden o snížení DPH na pivo kvůli elektronické evidenci tržeb skutečně jednala. Na EET konferenci v Brně to prohlásila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. “Z naší analýzy vyplývá, že mnoho vesnických restaurací žije jen z piva. Přes 50 % z nich neposkytuje další stravovací služby jako podávání jídel" dodala Schillerová.


Původně chtěl Babiš snížit DPH u čepovaného piva na 10 %, nyní se jedná o 15 %. Ani kdyby zlevnění piva prošlo, malým podnikatelům nepomůže. Nejsou totiž plátci DPH, takže by se jich novinka netýkala. Naopak jim může ztížit situaci. Cenově totiž nebudou schopní konkurovat velkým hospodám, které nápoje zlevní.


S Babišovým plánem nesouhlasí celá koalice. Například premiér Sobotka už dříve toto gesto označil za pouhý marketingový tah, jak elektronickou evidenci tržeb podpořit.


Zatím tedy není jasné, jestli snížení DPH na pivo vůbec projde. Část restauratérů se naopak musí připravit spíš na zdražení. Plzeňský Prazdroj, který vyrábí třeba piva Pilsner Urquell, Kozel, Radegast nebo Gambrinus, od října zvedá ceny v průměru o 3,2 %.


Restaurace prý ušetří 60 000 Kč


Alespoň jednu věc už mají restauratéři jistou. Náklady na zavedení EET jim od prvního prosince 2016 bude kompenzovat snížení DPH u stravovacích služeb na jídlo a nealko z 21 % na 15 %. Schillerová na konferenci uvedla, že podniky, které mají z těchto položek měsíčně tržby 100 000 Kč, ročně ušetří 60 000 Kč.


zpět »

Anketa
Novinky